+90 222 228 20 70altaylarpaslanmaz@gmail.com

Teknik Bilgiler

Paslanmaz çeliğin içinde yüzde 10-20 krom vardır. Bu orana ve eklenecek nikel, titanyum, alüminyum, bakır, sülfür, fosfor ve benzeri elemanlara bağlı olarak kullanım yeri değişir. Bu çeliklerin yüksek korozon dayanımını sağlayan asıl unsur; yüzeye kuvvetle tutunmuş, yoğun, sünek, çok ince ve saydam bir oksik tabakasının varlığıdır. Çok ince olan bu amorf tabaka sayesinde paslanmaz çelikler, kimyasal reaksiyonlarda pasif davranarak korozyona karşı dayanım kazanırlar. Paslanmaz çeliği, bu benzersiz özelliğinden dolayı içeriğindeki krom ve alaşım elementleri yüzdeyde, ince şeffaf bir pasif tabana oluşturur. Bu tabaka hava ve suda gelen oksijenle etkileşime girdiğinde kendini onarır. Böylece malzeme çizildiği veya zarar gördüğünde bile, bu tabaka yüzeyi aşınmaya karşı korumaya devam eder.

Bu grupların en yaygın olarak kullanılanları şüphesiz ostenitik ve ferritik paslanmaz çeliklerdir. Ferritik paslanmaz çelikler düşük karbonlu olup %12-18 krom içerirken ostenitik paslanmaz, elikler temel olarak %18 krom ve %8 nikel içerirler. Ferritik paslanmaz çelikler alaşımında nikel içermediğinden mıknatıslanabilir.

Toplam paslanmaz çelik üretimi incelendiğinde, ostenitik paslanmaz çeliklerin üretiminde %70 ile en çok kullanılan paslanmaz çelik olduğu görülmektedir.

Paslanmaz çeliklere olan talep, özellikle son 20 yılda diğer malzemelere göre daha fazla gelişme göstermiştir.

PASLANMAZ ÇELİKLERİN ÜSTÜNLÜKLERİ 

İmalat kolaylığı paslanmaz çeliklerin hemen hepsi kaynak sıcak ve soğuk şekillendirme ve talaşlı imalat işlemleri ile kolaylıkla biçimlendirilebilirler.

MEKANİK DAYANIM

Paslanmaz çeliklerin büyük çoğunluğu soğuk şekillendirme ile pekişir ve dayanımın artması sayesinde tasarımlarda malzeme kalınlıkları azaltılarak parça ağırlığı ve fiyatta önemli düşüşler sağlanabilir. Bazı türlerde ise ısıl işlemler ile malzemeye çok yüksek bir dayanım kazandırmak mümkündür.

GÖRÜNÜM

Paslanmaz çelikler çok farklı yüzey kalitelerinde temin edilebilirler. Bu yüzeylerin görünümü ve kalitesi, bakımı kolay olduğundan kolaylıkla uzun süre korunabilirler.

HİJYENİK ÖZELLİK

Paslanmaz çeliklerin kolay temizlenebilir olması, bu malzemelerin hastahane, mutfak, gıda ve ilaç sanayinde yaygın olarak kullanılmasını sağlar.

UZUN ÖMÜR

Paslanmaz çelikler dayanıklı ve bakımı kolay malzemeler olduklarından, üretilen parçanın tüm kullanım ömrü dikkate alındığında ekonomik malzemelerdir.

 

 KALİTEOda SıcaklığındaYüksek SıcaklıktaKullanma LimitiÜretim LimitiKullanma Sahası
430Korozyona 410 ve 420 kaliteden daha iyi dayanıklıdır. Kloridsiz asit oksidasyonlarına iyi dayanıklık gösterir.800 C'ye kadar yüksek sıcaklık oksidasyonuna karşı dayanıklığı iyidir.Özellikle oksitleyici ortamda kloride çok hassastır. Düşük sıcaklıklarda kırılgandır.200-300 C'lik ön ısıtmadan sonra TİG kaynağı yapılabilir. 700-800 C derecede tavlanır.Yüksek sıcaklık, susuz ortamlarda petrokimya endüstrsinde ısı değiştirgeçlerinde ve ısı rekuparatörlerinde.
304Atmosferik korozyona nötr nemli ortamlara alkali korozyona kloridsiz asit ortamlarına karşı dayanıklılığı iyidir. Bütün sıcaklıklarda işlenebilir yumuşaklıktadır.Yaklaşık 900 C'ye kadar yüksek sıcaklık oksidasyonuna karşı dayanıklı olup, çok iyi mekanik ve sürtünme dayanıklılığına sahiptir.600-800 santigrad derece arasında özellikle oksitli ve sıcak nemli klorit ortamlarda iç yapı gerilme korozyon çatlağına sebebiyet verir.Kaynak yapılabilir fakat iç yapı bozulabilir. Bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya; petrokimya ve kazanlarda boru ve ısı değiştirgeçlerinde kullanılır. Ev aletleri endüstriyel mutfaklar ve otomotiv sanayiinde.
304 L304 kalitenin düşük karbonlu şeklidir. Bu durum iç yapı değişmelerine karşı dayanımı yüksektir. Özellikle nitrik asite karşı direnci iyidir.900 C'ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Sürtünme dayanıklılığı 500 C'nin üzerinde garanti edilemez.Gerilme korozyon çatlağına (SSC) karşı dayanıklılığı iyidir.Isıl işlem yapmadan kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya; petrokimya ve yiyecek endüstrilerinde boru ve ısı değiştirgeçlerinde süthane ekipmanlarında, kağıt sanayii, nitrik asit ünitelerinde, sabun ve deri sanayiinde.
321304 kaliteye benzer gene korozyon özelliklerine sahiptir. İç yapı korozyona karşı hassasiyeti stabilizasyonu ile gönderilmiştir. Bütün ısılarda yumuşaktır.900 C'ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Çok iyi mekanik ve sürtünme dayanıklılığına iyidir.Gerilme korozyon çatlağına hassastır.TİG ve MİG kaynağı yapılabilir, iyi bükülebilir ve uzayabilir.Kimya ve petrokimya sanayiinde kazanlarda ve süper ısıtıcılarda kullanılabilir.
316Molibdenin varlığı nemli, klorit çevrelerde haddeden çekilmiş 304 kaliteye nazaran her tür sıcaklıkta daha iyi cevap verir.900 C'ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Fakat 500 C üzerinde sürtünme kabiliyeti düşüktür.Gerilme korozyon çatlağı (SSC) ve dahili korozyona karşı hassastır.Kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir. Sıcağa mukavim eşanjörleride, kimya sanayiinde, petrokimya sanayiinde kullanılan buhar kazanlarında meyve suyu ve likör üretimi ile et işleme ünitelerinde kullanılır.
316 L316 Kalitenin düşük karbonlu kompozisyonudur. İç korozyona karşı duyarlı değildir. Bütün sıcaklıklarda yumuşaktır.Yaklaşık 900 C'ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Fakat 500 C üzerinde sürtünme kabiliyeti yüksektir.316 kalite gibi gerilme korozyon çatlağına duyarlıdır. Mekanik özellikleri 316 kaliteden daha azdır.Isıl işlem uygulanmadan kaynak yapılailir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya, petrokimya ve gıda endüstrisinde ısı değiştirgeçlerinde ve borularında suni ipek sanayiinde, süthane ekipmanlarında, nükleer mühendislik.
316 Tİ316 Kalitenin titanyum stabileli şeklidir. 316 kaliteye benzer genel korozyon dayanıklılığına sahiptir. İç korozyona karşı duyarlı değildir. Bütün ısılarda yumuşaktır.900 C'ye kadar yüksek ısı oksidasyonuna karşı dayanıklılığı iyidir. Sürtünme kabiliyeti yüksektir. Gerilme korozyon çatlağına karşı duyarlıdır.Kaynak yapılabilir, bükülebilir ve genişletilebilir.Kimya, petrokimya ve gıda endüstrisinde, boru ve ısı değiştirgeçlerinde, kazan ve fırınlarda, vernik, sentetik reçine, lastik ve motor yakıtı endüstrilerinde, pompa, kompresör parçaları, nükleer ve mühendislik.
309 - 31025/20 Paslanmaz çelik ve düşük karbon içeriği ile yüksek sıcaklıklarda ve nemli ortamlarlarda tercih edilir.Tipik ateşe dayanıklı, kaliteye yaklaşık 1100 C'ye kadar oksidasyona karşı mükemmel dayanıklıdır. 800 C'ye kadar sürtünme kabiliyeti yüksektir.900 C'den fazla sıcaklarda devamlı çalışma durumunda sigma oluşuma yol açar. Bu da iç korozyona karşı duyarlı hale getirir.Kaynak yapılabilir, fakat iç korozyon olabilir.Kimya ve petrokimya endüstrisinde, ısı değiştirgeçlerinde ve fırın tüplerinde.
Eskişehir Web Tasarım